RPH KSSR Bahasa Melayu/ Bahasa Malaysia Tahun 2
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 2 Anggerik
Masa : 8.15 hingga 9.15 pagi
Bilangan murid : 28 orang
Unit : 10. Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk : Pak Senik Insaf
Standard Kandungan :
2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca.
Standard Pembelajaran :
2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan.
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
► Membaca dengan lancar petikan yang diberi dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.► Menyatakan antonim kepada kata adjektif yangdisediakan berdasarkan teks cerita Pak Senik Insaf.
Sistem Bahasa
► Kosa kata : luas, kering, miskin, bakhil, gelagat.
► Tatabahasa : Kata adjektif
► Kemahiran bahasa : Kemahiran membaca dan menulis.
Pengisian kurikulum
► Ilmu : Budaya dan Amalan Hidup
► Nilai : Murah hati, tolong menolong.
► Ilmu : Budaya dan Amalan Hidup
► Nilai : Murah hati, tolong menolong.
Kemahiran bernilai tambah (KBT)
► Belajar cara belajar
► Kecerdasan pelbagai
► Belajar cara belajar
► Kecerdasan pelbagai
a. Interpersonal
b. kemahiran berfikir
c. verbal linguistik
Elemen Merentasi Kurikulum
► Kreatif dan Inovatif
Bahanbantu mengajar (BBM)
► Teks cerita, kad ayat dan lembaran kerja.
Pengetahuan sedia ada
► Murid pernah mendengar cerita-cerita teladan yang lain dan kata adjektif.
Langkahpengajaran dan Pembelajaran
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Tajuk cerita haiwan dan cerita rakyat.
“Sang Kancil Dengan Harimau.”
“Pak Pandir”
“Lebai Malang”
|
|
BBB : Buku Cerita
Nilai : Keyakinan
KBT : Kemahiran Berfikir
|
Teks cerita
“Pak Senik Insaf”
Penilaian Kemahiran Membaca Mekanis
|
|
BBB : Teks cerita
Nilai : Berani, tekun.
KBT : KBCB
|
Tatabahasa
Kata adjektif.
Perkataan berlawanan (Antonim).
|
|
BBB : teks cerita, lembaran kerja.
Nilai : kerjasama, berani.
KBT : KBCB, KB, TKP
Keusahawanan:
Etika Kerja Berkumpulan
|
Menyusun urutan cerita.
Nilai yang terdapat dalam cerita.
|
|
BBB : lembaran kerja, kad ayat.
Nilai : berani, tekun.
KBT : KBCB, TKP
|
Pemulihan dan Pengayaan
|
|
BBB : Kertas Manila
|
Penutup Kognitif:
Soal jawab
► Apakah perkara penting yang perlu dikuasai dalam pembacaan mekanis?
► Apakah kata adjektif yang terdapat dalam cerita?
► Apakah nilai yang kamu peroleh dalam cerita?
|
|
BBB : Kertas sebak
Nilai : tekun.
KBT : TKP, KBCB.
|
Penilaian: Kemahiran Membaca Teks Prosa Moden Secara Mekanis
Aspek yang dinilai
|
Skor Markah
|
1. Kelancaran
|
/20
|
2. Sebutan
|
/15
|
3. Intonasi
|
/15
|
JUMLAH
|
/50
|
bolehkah saya tanya tentang homework anak yg saya tak faham disini
BalasPadam@bla blas Boleh puan.. Mungkin boleh ke bertanya di FB saya, takut saya terlepas pandang komen di sini :)
BalasPadammohon untuk mengambil idea pengajaran ini... :)
BalasPadam